gvenlik kamera sistemleri gvenlik kamerası paket kamera gvenlik kamera seti

Şiddet hayatımızın her yerinde

Ana Sayfa » Yazarlar » Şiddet hayatımızın her yerinde
Paylaş
Tarih : 22 Kasım 2018 - 15:11

Ahmet Kural ve Sıla’nın şu meşhur ilişki mevzusundan sonra fiziksel şiddetin önemi nedense insanlarda daha farklı bir algı yaratmaya başladı. Dayak yiyen kadınlar bir bir en yakınlarına bende zamanında tokat yedim gibi açıklamalarda bulunur oldu.  Sevgili Sıla, yaşadığı bu talihsiz olay karşısındaki duruşuyla kadınlara bir nevi güç verdi ve ‘sessiz kalmayın’ dedi.

Şiddet nedir? Sadece fiziksel midir? Gündemimize küt diye bir anda oturan bir mevzu oldu. Ne yalan söyleyeyim bu şiddet tavrı her Türk halkı gibi benimde farkındalığımı arttırdı.

Kadın, erkek, çocuk, hayvan, bitki, canlı olan varlıkların hemen hemen hepsinin şiddetin içinde yaşadıklarını gözlemlemeye başladım.

Yolda yürürken bir şeye sinirlenip parktaki çiçeği yolanından tutun, terk edilme korkusuyla sevgilisinin her tavrına boyun eğenine, ödevini eksik yaptı diye tokat yiyen 9 yaşında ki öğrenciye, iş yerinde yaşanan mobinge, kendine mecbur kalsın diye kadınını çalıştırmayan erkeğine, cinsiyet fark etmeksizin yaşanan tecavüz ve taciz durumlarına kadar hepsi şiddetin bizzat kendisi..

Fiziksel ve cinsel şiddetin yanı sıra psikolojik şiddet ve ekonomik şiddeti de nasıl görmezden geldiğimizin farkındalığını yaşamadım değil.

Ne yazık ki insanın bedenine değil, ruh sağlığı ve duygularına yönelik yaşadığı psikolojik şiddeti, hayatımızda ki herkes tarafından görebiliyoruz.  Patronunuzdan tutunda iş arkadaşınıza, eşinizden, dostunuzdan, annenizden, babanızdan, sevgilinizden hatta dostlarınız tarafından bile görebilirsiniz. Bu yazıyı okurken ‘’Bende uyguluyor muyum? ‘’Diye düşünmenizi özellikle temenni ediyorum.

Aklınıza kim geliyorsa herkesten görme ihtimalimiz mevcut. Ne yazık ki kendinize bile..

Bu şiddet şeklini uygulayanlar karşısındakine bunu uyguladığını hissettirmeden yapıyor. Kimi kısıtlamaya kıskanmak diyor avutuyor kendini, kimi terk etme korkusu vererek karşısındakini emir eri haline dönüştürüp ilişkiyi kendi istediği şekilde yaşıyor. Bazıları da ekonomik şiddeti psikolojik şiddetle birleştirerek uyguluyor. Genellikle evli çiftlerin yaşadığı bu şiddet türü daha çok kadına uygulanıyor. Vah ki ekonomik özgürlüğü olmayan kadının haline.. Ev hanımlarının birçoğunun bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için kocası tarafından yeterince desteklenmediği ya da desteklenemediğini biliyoruz. Kadınlar genellikle ev harcamaları için ayrılan bütçeden kişisel ihtiyaçlarının, kıt kanat ve gizli biriktirdikleri paralarla karşılıyor. Ne yazık ki kırılan bir bardağın hesabını veren kadınlarımızın sayısı da az denemeyecek kadar çok ki.

Ne yazık ki şiddetin çeşitlendirilmesi de örneklendirmesi de o kadar çok ki yazmakla bitmeyecek bir mevzu. Farkındalığımız artarsa belki aza indirebiliriz umudu ile..

Not: Fiziksel, Cinsel, Ekonomik, Psikolojik Şiddet çeşitlemesinden hiçbirini bile uygulamadım ve yaşamadığım diyen biri varsa mutlaka tanışmak isterim..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eyvah diziler bitti mi?
Eyvah diziler bitti mi?

Yeni yılın ilk haftası malum dizi oyuncuları tatile giriyor. Haliyle dizilerde bir hafta yayınlanmıyordu. Ancak bu sene bu ara uzadı. Adeta kıyamet

Mahallenin sosyete gülü
Mahallenin sosyete gülü

Ah dostlar ah maalesef İzmir’de elinizi sallasanız çakma sosyeteye çarpıyor. Malum İzmir’in kızları, kadınları, erkekleri güzel olur. Hani

Müslüm ve Bohemian Rhapsody izlenmeli
Müslüm ve Bohemian Rhapsody izlenmeli

Müslüm ve Bohemian Rhapsody, her iki filmde aynı anda gösterime girdi. İkisi de müzik temalı olan film izlenme rekorları kırıyor. Hem Müslüm

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz