gvenlik kamera sistemleri gvenlik kamerası paket kamera gvenlik kamera seti

Santa Maria Konserleri’nde 3. yıl

Ana Sayfa » Cemiyet » Santa Maria Konserleri’nde 3. yıl
Paylaş
Tarih : 18 Mayıs 2017 - 13:12

Arkas Holding tarafından organize edilen ve Santa Maria’da gerçekleşen konserlerin üçüncü yılında, dinleyiciler klasik müzik alanında en beğenilen eserlerin eşliğinde iki gün boyunca müzik ziyafeti yaşadı.

Arkas Holding organizasyonuyla geleneksel hale gelen Santa Maria Konserleri bu yıl da klasik müzik severlere unutulmaz iki gün yaşattı. Konserleri iki günde toplam 500’e yakın İzmirli dinledi. Türkiye’nin ilk kurumsal triosu olan Arkas Trio’nun ardından konserlerin ikinci günü ise kilise orguyla resital veren organist Wolfgang Abendroth’a güçlü sesiyle soprano Birgül Su Ariç eşlik etti.

Arkas Trio’dan unutulmaz performans

Konserlerin ilk günü 16 Mayıs’ta sahne alan Arkas Trio, F.Schubert, F. Mendelssohn ve J.Brahms’a ait eserlerini dinleyicilerle buluşturdu.

Arkas Trio, ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile ’Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çello solisti Gustav Rivinius’tan oluşuyor. Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio, zaman zaman bu projeleri sosyal  sorumluluk  misyonu ile de birleştirirken geliştirdiği repertuvarı  ile bir araya geliş amacını hiç bir zaman unutmadan klasik müziğe olan ilgiyi artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Arkas Trio ilk cd kaydı ile pek yakında müzik piyasalarında

Verdiği başarılı konserlerin ardından çalışmalarını aralıksız sürdüren Arkas Trio 2016 yılında yaptığı Turina, Saint-Seans ve Piazzola’nın eserlerinden oluşan kaydı Ak Müzik ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 2017 yazında raflarda yerini alacak olan ilk CD’nin ardından ise 2018 yılında ikinci CD de klasik müzikseverlerle buluşacak

İkinci akşam ünlü organist ilk kez İzmir’deydi

19. Yüzyılda Verona’da yapılmış ve İzmir’de yaşanan depremler ve aradan geçen yılların oluşturduğu hasarlarla zaman içinde kullanılmaz duruma gelmiş olan org, Arkas’ın desteği ile gerçekleştirilen restorasyonun ardından 2014 yılında suskunluğunu bozmuştu. Arkas tarafından restore edilen, 19. yüzyıl İtalyasında yapılmış St. Maria kilisesenin tarihi org’u ile son iki yıldır konserler veren usta Alman org sanatçısı Geffert’ten sonra, bu yıl bir başka Alman usta sanatçı olan Wolfgang Abendroth Santa Maria konserler dizisine katıldı.  Organistin 17 Mayıs akşamı verdiği resitaline, ünlü soprano Birgül Su Ariç de konuk sanatçı olarak katıldı. Bach’tan Vivaldi’ye ve Brahms’tan Bellini’ye bir çok eser seslendirildi.

1978 yılında Osnabrück’te müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğan Abendroth, altı yaşında piyano, onbir yaşında ise org çalmayı öğrendi. 1997 yılında Jugend Musiziert’te org performansıyla birincilik ödülüne layık görülen Abendroth, piyano ve obua kategorilerinde de ödül aldı. Bir org sanatçısı olarak uluslararası alanda önemli ödüller kazandı. Sanatçı 2002 yılında Düsseldorf’un en önemli Protestan kilisesi olan Johanneskirche’te koro şefi ve orgcu olarak görevlendirildi. Wolfgang Abendroth ayrıca 2005 yılından bu yana Herford’daki Hochschule für Kirchenmusik’te ve 2013’ten beri kendi de eğitim gördügü Köln’deki Hochschule’de org dersleri veriyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Özdemir Erdoğan İzmir’e geliyor
Özdemir Erdoğan İzmir’e geliyor

Müziğin efsanesi “Özdemir Erdoğan” unutulmaz şarkılarını özel orkestrası ile 21 Aralık’ta Bostanlı Suat Taşer sahnesi’nde

‘Büyük Dahi/Gazi’ sergisi Folkart’ta açıldı
‘Büyük Dahi/Gazi’ sergisi Folkart’ta açıldı

Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal isimli sergi Folkart Gallery’de TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle açıldı. İzmir’de

Folkart Gallery Atatürk Sergisi ile açılıyor
Folkart Gallery Atatürk Sergisi ile açılıyor

Folkart Gallery, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ve en büyük Atatürk sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sergide birçok obje ve

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz