gvenlik kamera sistemleri gvenlik kamerası paket kamera gvenlik kamera seti

Projeyi İzmirliler seçecek

Ana Sayfa » Mekanlar » Projeyi İzmirliler seçecek
Paylaş
Tarih : 21 Kasım 2016 - 21:28

İzmirliler, ‘kararizmirin.com’ sitesinden tercihini yapacak. Folkart, kanayan bir yara olarak bekleyen bölgede, İzmirlilerin istediği projeyi uygulayacak

mad_02Folkart, TMSF’den 80 milyon dolara tapusunu alıp inşaat çalışmalarını sürdürdüğü Basmane’deki araziyle ilgili proje seçimini başlattı. Dünya çapındaki altı mimarlık ofisi sunumları arasından Tabanlıoğlu, DDG ve Mad Architects’in projeleri seçildi. İzmirliler bu 3 proje için, ‘kararizmirin.com’ sitesi üzerinden oylamaya katılıp tercihini bildirecek.
Folkart, özel sektörde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bu örnek uygulamada, İzmirlilerin en çok beğendiği projeyi seçip, hayata geçirecek. İzmirliler, proje tercihleriyle birlikte, başında Folkart bulunacak şekilde, projenin ismiyle ilgili önerilerini de yazarak iletebilecek.
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Amacımız ortak akıl platformunda buluşmak, şehrimize büyük bir eser kazandırmaktır” dedi.

tabanlioglu_02İsim de belirlenecek

Folkart’ın ‘proje anketi ve oylaması’, 31 Aralık 2016 gecesi saat 24.00’e kadar devam edecek. Bu saate kadar ‘kararizmirin. com’ sitesi aracılığıyla ankete katılan İzmirlilerin çoğunluğunun tercihi dikkate alınarak, projenin seçimi gerçekleştirilecek.
Yine aynı eğilim yoklamasında, İzmirlilerin çoğunluğunun önerdiği ve en çok sevdikleri isim, projenin adı olarak seçilecek.

Tanıtımda açıklanacak

Folkart, hangi projenin seçildiğini, 2017 yılında yapılacak lansmanda açıklayacak. Yılbaşına kadar inşaatta zemin çalışması sürecek, proje seçimi sonrasında ise İzmirlilerin yaptığı tercihe göre, seçilen projeye uygun inşaat çalışmaları devam edecek. Seçilen projenin, bütün detaylarıyla 2019 yılı sonunda ya da en geç 2020 yılı başlarında tamamlanması hedefleniyor.

‘Türkiye’de örnek gösterilecek bir ilk’

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Projelerin seçiminde gösterdiğimiz özen, ortaya koyduğumuz bu referandum yaklaşımı, ortak akılda buluşma çabamız, çok sevdiğimiz İzmir’e ve İzmirlilere karşı, nasıl bir sorumluluk duygusu içinde olduğumuzun göstergesidir.
Türkiye’de örnek gösterilecek bir ilktir. Folkart İzmir sevgisiyle, bu dev eseri hayata geçirmek için, büyük bir sorumluluk üstlenmiştir” dedi. Sancak, İzmirlilerin utanç çukuru adını verdiği bu alanda, artık İzmir’in gurur duyacağı, güzellik simgesi, sanat eseri özelliğinde bir yapı yükseleceğini dile getirdi.
Sancak, “Folkart’ın İzmirlilerin seçeceği projesi, güzel İzmir’e çok yakışacak. Hepimize mahcubiyet duygusu hissettiren bu çukurdan bir sanat eseri yükselirken, tüm kent bu alanın yaydığı negatif enerjinin etkisinden çıkacak” diye konuştu.

ddg_02240 milyon dolarlık kamu menfaati

Mesut Sancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Avrupa’nın en modern hizmet binasıyla, bu projede yer aldığını dile getirdi.
Sancak, “Büyükşehir için yapmayı öngördüğümüz brüt 40 bin metrekare hizmet binasının değeri, piyasa koşullarında 160 milyon dolardır. Folkart, proje bütününde TMSF’ye ödeyeceğimiz 80 milyon dolar ile birlikte, kamu yararına 240 milyon dolarlık bir artı değer yaratmaktadır” dedi.

En yüksek 315 metre

İzmirlilerin tercihine sunulan 3 özel projenin, birbirinden ayrı, en yüksek noktalarının 248, 270 ve 315 metre dolaylarında olduğu bildirildi. Projelerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binası da yer alıyor. Projelerde ağırlıklı olarak ‘konut ve ofis’ konumlanması öne çıkıyor. Kamusal alanlar ile bütünleşen, halka açık bu alanlara tamamen serbest ‘geçiş’ özelliği taşıyan simge projede; ‘dinlence, eğlence, marka yeme-içme, kültür-sanat, spor, seçkin alışveriş noktaları’ da bulunuyor.

ilk-oyu-mesut-sancak-kullandiFolkart’ın Basmane Projesi ile ilgili olarak başlatılan oylamada kararizmirin.com internet sitesinde ilk oyu Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak kullandı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Folkart Gallery’de Gece Sirenleri
Folkart Gallery’de Gece Sirenleri

Türk edebiyatının usta ve önde gelen ismi Selim İleri’nin fırtınalı düz yazı serüveni, Türk resminin usta ressamı Ali Kotan’ın fırçasıyla,

Çırağan’da evlendiler
Çırağan’da evlendiler

Ebru Şallı ile Uğur Akkuş dün akşam Çırağan Sarayı’nda düzenlenen nikah töreniyle dünya evine girdi.  Olaylı birliktelikleriyle gündemden

Folkart Altın Lig’te
Folkart Altın Lig’te

Türkiye ekonomisine ve sosyal yaşama en çok fayda sağlayan kurum ve markalar, bilimsel bir araştırma ile derecelendirildi. Türkiye İtibar Akademisi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz