gvenlik kamera sistemleri gvenlik kamerası paket kamera gvenlik kamera seti

Hangi hastalıkta hangi çay tüketilmelidir?

Ana Sayfa » Yazarlar » Hangi hastalıkta hangi çay tüketilmelidir?
Paylaş
Tarih : 08 Kasım 2017 - 12:31

Çay, yaklaşık beş bin yıldır keyifle yudumlanan bilinen en eski ve en basit şifa kaynaklarından biridir. Çince ‘chai’ kelimesinden gelen çay, demlendiği bitkinin sahip olduğu yüzlerce farklı antioksidan, fitokimyasal (Ağırlıklı olarak bitkilerde bulunan bir dizi kimyasal) bileşikler, mineral ve vitaminler sayesinde soğuk algınlığından korur, öksürüğü hafifletir, yeniden iyi hissetmenizi sağlar.

Hangi hastalıkta hangi çay tüketilmelidir?

Adaçayı: Soğuk algınlığında, boğaz iltihaplarında, gaz ve şişkinlik gibi mide ve barsak sistemi sorunlarında etkilidir. Farenjit, ginjivit gibi rahatsızlıklarda gargara amaçlı kullanılmaya müsait uçucu yağlar içerir. Hamileler adaçayından uzak kalmalıdır.

Anason: Soğuk algınlığı şikâyetlerini giderir, bulantı hissinin bastırılmasını sağlar, emziren annede süt arttırır. Sabah akşam bal ile hazırlanan anason çayı öksürükte balgamı sökmek için birebirdir.

Ayva: Anason gibi öksürükte kullanılan bir başka şey ayvadır. İçerdiği siyanogenetik glikozitler sayesinde öksürüğü durdurucu etkisi vardır. Ihlamur ile birlikte kaynatılırsa boğazın yumuşatılmasını sağlar.  Aşırısı zehirlenmelere yol açabileceği için kullanım miktarına dikkat edilmelidir.

Ekinezya: Üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmak ve tedavisine yardımcı olmak amacıyla kullanılan önemli bir bitkidir. İçerisinde bulunan kafeik asit, klorojeik asit, çeşitli uçucu yağ asitleri, glikoprotienler, alkamitler ile virüslerin öldürülmesinde etkilidir. Adaçayı ve ekinezya ile hazırlanan gargara boğazda iyi bir dezenfektan görevi görür.

Kuşburnu: Önemli bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu böbrek taşının düşürülmesinde, soğuk algınlığının hafifletilmesinde, kilo kontrolünde önemlidir. Soğuk algınlığından korunmak için günde 1-2 fincan kuşburnu çayı içmelidir.

Bitki çayı tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitki çaylarındaki bileşenler birbiriyle ve kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir. Kullandığınız ilaç varsa uzmana danışmadan bitki çayı tüketiminden kaçınılmalıdır. Bitki çayı tüketiminin günde 2-3 fincanı geçmemesine dikkat edilmelidir.

Hamile olan kişiler bitki çayı kullanabilir mi?

Hamilelik özel bir süreçtir. Yanlış bitki çayı kullanımı bebekte hasara, kimi zaman düşmeye neden olabilir. Hamile olan kişi bitki çayı kullanmadan evvel mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eyvah diziler bitti mi?
Eyvah diziler bitti mi?

Yeni yılın ilk haftası malum dizi oyuncuları tatile giriyor. Haliyle dizilerde bir hafta yayınlanmıyordu. Ancak bu sene bu ara uzadı. Adeta kıyamet

Mahallenin sosyete gülü
Mahallenin sosyete gülü

Ah dostlar ah maalesef İzmir’de elinizi sallasanız çakma sosyeteye çarpıyor. Malum İzmir’in kızları, kadınları, erkekleri güzel olur. Hani

Müslüm ve Bohemian Rhapsody izlenmeli
Müslüm ve Bohemian Rhapsody izlenmeli

Müslüm ve Bohemian Rhapsody, her iki filmde aynı anda gösterime girdi. İkisi de müzik temalı olan film izlenme rekorları kırıyor. Hem Müslüm

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz