gvenlik kamera sistemleri gvenlik kamerası paket kamera gvenlik kamera seti

Çuvaldızı kendimize batıralım.

Ana Sayfa » Yazarlar » Çuvaldızı kendimize batıralım.
Paylaş
Tarih : 25 Kasım 2018 - 15:17

Ne günler ama… Magazinde eskiden ne haberler yapılırdı; şimdi nereye geldik?..

Eskiden aşk haberleri, iki ünlünün tatlı atışmaları yapılırken, şimdi “kavga”, “dövüş” haberleri gazetelerin ilk sayfasını süslüyor; internet haberlerinin en çok okunan haberleri oluyor..

Son zamanların en çok konuşulan olaylarından biri Berkay ve Arda Turan olayı ve ardından Ahmet Kural ve Sıla olayı.. Her gün yeni bir gelişme yaşanıyor..

İşin kötüsü bu isimlere yeni isimler ekleniyor.. Mesela ben size bu yazıyı yazarken, yılların sanatçısı Neco’nun eşine darp uyguladığı haberi magazin gündemine bomba gibi düştü..

Belli ki bu isimlere yeni isimler eklenecek.. Belki de siz bu yazıyı okurken, magazin gündeminde yeni “dayak” olaylarını tartışıyor olacağız..

Peki bu haberler hiç mi gündemimizde yoktu?.. Yıllardır kadına, çocuğa, hayvana şiddet haberleri izlemiyor muyuz?.. Hem de her gün binlercesini..

Bu ülkede adliyede kocası tarafından bir kadın öldürüldü mesela.. Kızlar tecavüze uğradı.. Yavru köpeğin ayakları kesildi.. Çığlıklar yükseldi de duymadık; ya da “günübirlik” duymayı denedik..

Özellikle Ahmet Kural ve Sıla olayının ardında “Kadınlar ayaklandı” haberini görmek beni üzdü.. Çünkü bu yaşananlar “yeni” değil ki bu coğrafyada.. Ne çok Ayşeler, Fatmalar, Zeynepler pek çok Ahmet, Mehmet, Hasan yüzünden “şiddet” gördü bu ülkede.. Pek çok Ardalar, Hüseyinler, trafikte, uçakta, sokakta “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” naralarıyla başka birine fütursuzca saldırdı, kafa attı.. Çünkü bu coğrafyada erkek çocuğu, “Göster teyzene pipini oğlummm” diye büyümeye başlayıp, ergenlikte “Beş kız gider, on kız gelir oğlumun elinin kiri olsun” görüşleriyle büyütülüyor. Evde “annesini, kız kardeşini öldüresiye döven babayla” büyüyor. Sonrası mı?.. İşte sonrası gazetelerin üçüncü sayfa haberlerini dolduruyor..

Bunu bitirecek yine biziz.. Kadınlar.. Anneliğini, bu öğretilerle değil de, erkek çocuklarına “kırmadan, incitmeden, dökmeden, acıtmadan” sevmeyi öğretirse kadın, o hamuru güzel yoğurursa, bir başka kadına, gelinine, oğlunun karısına, hatta torunlarına “huzur” bağışlar.. Yani yine iş biz kadınlarda..

İKİYÜZLÜ OLMA MEDYA..

Özellikle Sıla ve Ahmet Kural olayında konuyu gündemde tutan basını alkışlamak gerektiği kadar, o çuvaldızı da artık batırma zamanı kendimize.. İki popüler isim Sıla ve Ahmet Kural.. Ahmet Kural’ın adliyeye gelmesi, açıklamaları, gitmesi “canlı yayınlarla” bizlere duyurulurken, binlerce kadın, kocasının “şiddeti” ile hayatını kaybediyor; hem de çoğu zaman çocuklarının gözü önünde.. Sosyal medya üzerinden “kadına şiddete hayır” demekle olmuyor bu iş..

Dilerim Sıla’nın hak arayışı, kadınlara, çocuklara, hayvanlara hak koruyan, yeni yasaları gündeme getirsin.. Hiç bir erkek, hiç bir insan; bir kadına, bir çocuğa “hak etti ama..” mantığı ile “el kaldıramasın”; bir kediye, bir köpeğe, sapıkça duygularla saldırmasın.

Ve “takım elbise” giyerek, “iyi halden” bu yaptığından cezasız kurtulamasın.

Ve medya sadece “popülerite” için değil; bu kanayan yaraya çare aramak için haberlerini yapsın, çözüm arasın.

Ve bu “şiddet” meyillisi insanlar, mümkünse sadece  yasalar önünde “ceza” almaları dışında psikolojik olarak da “tedavi” görerek “öfke kontrolü”nü kontrol altına almayı öğrensinler..

Ve ne olur artık insan gibi yaşayalım; saygıyla, sevgiyle…

Kırmadan, dökmeden, acıtmadan, incitmeden..

 

 

 

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eyvah diziler bitti mi?
Eyvah diziler bitti mi?

Yeni yılın ilk haftası malum dizi oyuncuları tatile giriyor. Haliyle dizilerde bir hafta yayınlanmıyordu. Ancak bu sene bu ara uzadı. Adeta kıyamet

Mahallenin sosyete gülü
Mahallenin sosyete gülü

Ah dostlar ah maalesef İzmir’de elinizi sallasanız çakma sosyeteye çarpıyor. Malum İzmir’in kızları, kadınları, erkekleri güzel olur. Hani

Müslüm ve Bohemian Rhapsody izlenmeli
Müslüm ve Bohemian Rhapsody izlenmeli

Müslüm ve Bohemian Rhapsody, her iki filmde aynı anda gösterime girdi. İkisi de müzik temalı olan film izlenme rekorları kırıyor. Hem Müslüm

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz