gvenlik kamera sistemleri gvenlik kamerası paket kamera gvenlik kamera seti

Arkas Koleksiyonu’ndan Su Manzaraları

Ana Sayfa » Cemiyet » Arkas Koleksiyonu’ndan Su Manzaraları
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2017 - 0:46

Arkas Sanat Merkezi, büyük bir kısmı ilk kez sergilenecek olan tamamı Arkas Koleksiyonu’na ait “Su Manzaraları” sergisi ile 20 Eylül’de kapılarını sanatseverlere açıyor.

Büyük bir kısmı ilk kez sergilenen ve tamamı Arkas Koleksiyonu’na ait olan eserler 150 senelik tarihi akışa tanıklık etme fırsatı sunarken, Paris’in sanat dünyasının başkenti olduğu dönemin sanatsal hareketliliğini de gözler önüne seriyor. Tamamı Arkas Koleksiyonu’ndan seçilen, birçok farklı yaklaşımdan ilham alan bu 88 eser, dönemin yetenek yoğunluğunu ifade ediyor.  Sergide yer alan eserler, Seine Nehri’nin kıyılarından İskoçya ve Alpler’deki göllere, Akdeniz’in sıcak ışığına, Kuzey Denizi’nden Avrupa’nın ırmaklarına uzanan geniş bir coğrafyaya ait tasvirlerle izleyicileri masalsı bir gezintiye davet ediyor.

19 Eylül’de gerçekleştirilen sergi açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Neden su? Çünkü odalardan çıkıp dışarıda tasvire başladığınız zaman su çekici bir şey; sudan, denizden, gölden, deniz kenarından, nehir kenarından, göl kenarından etkileniyoruz. Su, hayat ama aynı zamanda güzellik. Benim mesleğim deniz üzerine olduğu ve çocukluğum da deniz kenarında geçtiği için denizle, suyla ilgili konulara hep özendim. Arkas Sanat Merkezi ile bu serüvene 6 yıl önce başladık. Her yıl üç ayrı tema ile sergiler gerçekleştiriyoruz. Vasarely’nin ardından bu kez Su Manzaları Seçkisini ziyarete açtık” dedi.

Sergi ile ilgili bilgi veren Arkas Sanat Merkezi Sanat Danışmanı Müjde Unustası da “Bu sergiyi Arkas Koleksiyonu’nun çeşitliliğini zenginliğini göstermek üzere yaptık.  Arkas Koleksiyonu’nda peyzajlar çok ciddi yer tutuyor ve peyzaj reminde de su vazgeçilmez temalardan bir tanesi. Sergimizi ayrı temalara göre odalara ayırdık. Her odanın içerisine limanlar, nehirler göller gibi farklı küçük temalar oluşturduk. Her br odada farklı sanat akımlarına ait aynı akımların çok farklı yansımalarını göreceksiniz” diye konuştu.

Serginin küratörü Jean Luc Maeso ise “Arkas Koleksiyonu’ndan seçilmiş bir dizi resim olan Su Manzaraları Sergisi, sadece suyun çeşitli yönlerini değil aynı zamanda resimde devrim yaratan estetik trendleri de hatırlatıyor. Burada Barbizon Okulu’nun çeşitli uluslarından kaçınılmaz temsilcileri ve ruhları sergileniyor. Buradaki sanatçılar sanat tarihinin Paris, Akdeniz kıyılarındaki, Venedik’teki, Alplerdeki çeşitli hareketlerle beslendiği belirli bir zamanda bir araya geldiler. Sıklıkla aynı yerlere uğradılar. Her biri kendi duyarlılığıyla ne algıladığını göstermek için sorguladı. Bu serginin amacı, çevre, deniz, meteoroloji, limanlar, sahiller, sulak alanlar, uçurumlar, kayalar, nehirler, göller köprüler ve kanallar aracılığıyla bu sorunun altını çizmek” dedi.

Eugéne Boudin’den Jean-Baptiste-Camille Corot’a, Maurice de Vlaminck’ten, Francis Picabia’ya, Henri Lebasque’tan Hippolyte Camille Delpy’e kadar 70 önemli ressamın 88 eseri 20 Eylül- 29 Aralık tarihleri arasında Arkas Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Özdemir Erdoğan İzmir’e geliyor
Özdemir Erdoğan İzmir’e geliyor

Müziğin efsanesi “Özdemir Erdoğan” unutulmaz şarkılarını özel orkestrası ile 21 Aralık’ta Bostanlı Suat Taşer sahnesi’nde

‘Büyük Dahi/Gazi’ sergisi Folkart’ta açıldı
‘Büyük Dahi/Gazi’ sergisi Folkart’ta açıldı

Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal isimli sergi Folkart Gallery’de TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle açıldı. İzmir’de

Folkart Gallery Atatürk Sergisi ile açılıyor
Folkart Gallery Atatürk Sergisi ile açılıyor

Folkart Gallery, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ve en büyük Atatürk sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sergide birçok obje ve

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz